Broken Link Checker 0.9.2 - en to ja_JP translation catalogue (382 entries)

en: %2.3f seconds
ja_JP: %2.3f 秒

en: %d "%s" deleted. | %d "%s" deleted.
ja_JP[0]: %d "%s"を削除しました。
ja_JP[1]: %d "%s"を削除しました。

en: %d "%s" moved to the Trash. | %d "%s" moved to the Trash.
ja_JP[0]: %d "%s"をゴミ箱に移動しました。
ja_JP[1]: %d "%s"をゴミ箱に移動しました。

en: %d '%s' has been deleted | %d '%s' have been deleted
ja_JP[0]: %d '%s' は削除されました
ja_JP[1]: %d '%s' は削除されました

en: %d URL in the work queue | %d URLs in the work queue
ja_JP[0]: %d URLワークキュー内
ja_JP[1]: %d URLワークキュー内

en: %d blogroll link deleted. | %d blogroll links deleted.
ja_JP[0]: %dのブログロールのリンクを削除しました。
ja_JP[1]: %dのブログロールのリンクを削除しました。

en: %d comment has been deleted. | %d comments have been deleted.
ja_JP[0]: %dのコメントが削除されました。
ja_JP[1]: %dのコメントが削除されました。

en: %d comment moved to the Trash. | %d comments moved to the Trash.
ja_JP[0]: %dコメントをゴミ箱に移動しました。
ja_JP[1]: %dコメントをゴミ箱に移動しました。

en: %d day | %d days
ja_JP[0]: %d日
ja_JP[1]: %d日

en: %d day ago | %d days ago
ja_JP[0]: %d日前
ja_JP[1]: %d日前

en: %d hour | %d hours
ja_JP[0]: %d時間
ja_JP[1]: %d時間

en: %d hour ago | %d hours ago
ja_JP[0]: %d時間前
ja_JP[1]: %d時間前

en: %d instances of the link were successfully modified.
ja_JP: %dのインスタンスのリンクが正常に変更されました。

en: %d instances of the link were successfully unlinked.
ja_JP: リンク%dのインスタンスが正常に解除されました。

en: %d item was skipped because it can't be moved to the Trash. You need to delete it manually. | %d items were skipped because they can't be moved to the Trash. You need to delete them manually.
ja_JP[0]: %dの項目をゴミ箱に移動できないため、スキップされました。手動で削除する必要があります。
ja_JP[1]: %dの項目をゴミ箱に移動できないため、スキップされました。手動で削除する必要があります。

en: %d link marked as not broken | %d links marked as not broken
ja_JP[0]: %dリンクを「リンクエラーでない」としました
ja_JP[1]: %dリンクを「リンクエラーでない」としました

en: %d link removed | %d links removed
ja_JP[0]: %d リンクの削除
ja_JP[1]: %d リンクの削除

en: %d link scheduled for rechecking | %d links scheduled for rechecking
ja_JP[0]: %dのリンクを再確認します。
ja_JP[1]: %dのリンクを再確認します。

en: %d link updated. | %d links updated.
ja_JP[0]: %dのリンクを更新しました。
ja_JP[1]: %dのリンクを更新しました。

en: %d minute | %d minutes
ja_JP[0]: %d分
ja_JP[1]: %d分

en: %d minute ago | %d minutes ago
ja_JP[0]: %d分前
ja_JP[1]: %d分前

en: %d month | %d months
ja_JP[0]: %d分
ja_JP[1]: %d分

en: %d month ago | %d months ago
ja_JP[0]: %dヶ月前
ja_JP[1]: %dヶ月前

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
ja_JP[0]: %dページを削除しました。
ja_JP[1]: %dページを削除しました。

en: %d page moved to the Trash. | %d pages moved to the Trash.
ja_JP[0]: %dページゴミ箱に移動しました。
ja_JP[1]: %dページゴミ箱に移動しました。

en: %d post deleted. | %d posts deleted.
ja_JP[0]: %d投稿を削除しました。
ja_JP[1]: %d投稿を削除しました。

en: %d post moved to the Trash. | %d posts moved to the Trash.
ja_JP[0]: %dの記事をゴミ箱に移動しました。
ja_JP[1]: %dの記事をゴミ箱に移動しました。

en: %d second | %d seconds
ja_JP[0]: %d秒
ja_JP[1]: %d秒

en: %d second ago | %d seconds ago
ja_JP[0]: %d秒前
ja_JP[1]: %d秒前

en: %s seconds
ja_JP: %s 秒

en: (No response)
ja_JP: (応答なし)

en: API Error
ja_JP: APIエラー

en: Advanced
ja_JP: 高度な設定

en: All
ja_JP: すべて

en: An unexpected error occured!
ja_JP: 予期しないエラーが発生しました ！

en: An unexpected error occurred!
ja_JP: 予期しないエラーが発生しました ！

en: Any
ja_JP: 任意

en: Apply
ja_JP: 適用

en: Apply custom formatting to broken links
ja_JP: リンクエラーにカスタムCSSを適用する

en: Apply custom formatting to removed links
ja_JP: 削除したリンクにカスタムCSSを適用する

en: Are you sure you want to delete all posts, bookmarks or other items that contain any of the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
ja_JP: すべての記事の、ブックマーク、またはいずれかを選択したリンクが含まれている他の項目を削除してよろしいですか？
    この操作は元に戻すことはできません。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Are you sure you want to remove the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to remove
ja_JP: 選択したリンクを削除してよろしいですか？元に戻すことはできません。
    この操作は元に戻すことはできません。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: Automatically expand the widget if broken links have been detected
ja_JP: リンクエラーが検出された場合に、ウィジェットを自動的に展開する

en: Bookmark
ja_JP: ブックマーク

en: Broken
ja_JP: リンクエラー

en: Broken Link Checker Options
ja_JP: Broken Link Checkerのオプション

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link in your posts. | Broken Link Checker has detected %d new broken links in your posts.
ja_JP[0]: Broken Link Checkerは、あなたのサイトに新しいリンク%dがリンクエラーと検出されました。
ja_JP[1]: Broken Link Checkerは、あなたのサイトに新しいリンク%dがリンクエラーと検出されました。

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link on your site. | Broken Link Checker has detected %d new broken links on your site.
ja_JP[0]: Broken Link Checkerは、あなたのサイトに新しいリンク%dがリンクエラーと検出されました。
ja_JP[1]: Broken Link Checkerは、あなたのサイトに新しいリンク%dがリンクエラーと検出されました。

en: Broken Link Checker installation failed. Try deactivating and then reactivating the plugin.
ja_JP: リンク切れチェッカーのインストールに失敗しました。プラグインを停止にしてから、有効化してみてください。

en: Broken Links
ja_JP: リンクエラーをチェック

en: Broken for
ja_JP: エラー

en: Bulk Actions
ja_JP: 一括操作

en: Bulk Edit URLs
ja_JP: URLを一括編集

en: CURL version
ja_JP: CURLバージョン

en: Can't move comment %d to the trash
ja_JP: ゴミ箱に%dを移動できません。

en: Can't move post "%s" (%d) to the trash because the trash feature is disabled
ja_JP: ゴミ箱機能が無効になっているため、"%s" (%d)を移動することができませんでした。

en: Cancel
ja_JP: キャンセル

en: Case sensitive
ja_JP: 大文字と小文字を区別する

en: Check each link
ja_JP: 各リンクをチェック

en: Check links using
ja_JP: リンクチェックに使用するもの

en: Checks your blog for broken links and missing images and notifies you on the dashboard if any are found.
ja_JP: リンクエラーやリンクエラーの画像がないかブログをチェックし、見つかった場合は、ダッシュボード等で通知します。

en: Click "Save Changes" to update example output.
ja_JP: 例の表示を更新するには"変更を保存"をクリックしてください。

en: Color-code status codes
ja_JP: ステータスコードを色分けする

en: Comment
ja_JP: コメント

en: Compact View
ja_JP: 一覧表示

en: Complete site recheck started.
ja_JP: サイト全体の再確認が開始されました。

en: Configure
ja_JP: 設定

en: Connection Failed
ja_JP: 接続に失敗しました

en: Container %s[%d] not found
ja_JP: %s[%d] コンテナーが見つかりません。

en: Container type '%s' not recognized
ja_JP: コンテナの型 '%s' が認識されません。

en: Couldn't delete the link's database record
ja_JP: リンクのデータベースのレコードを削除できませんでした。

en: Couldn't modify link %d
ja_JP: %dのリンクを変更することができませんでした

en: Current load : %s
ja_JP: 現在の負担:%s

en: Custom field
ja_JP: カスタムフィールド

en: DailyMotion Video
ja_JP: DailyMotion動画

en: Database error : %s
ja_JP: データベース エラー: %s

en: Delete
ja_JP: 削除

en: Delete Permanently
ja_JP: 完全に削除しました。

en: Delete This Filter
ja_JP: このフィルターを削除

en: Delete sources
ja_JP: ソースを削除

en: Delete this item permanently
ja_JP: この項目を完全に削除する

en: Detailed View
ja_JP: 詳細表示

en: Details
ja_JP: 詳細

en: Detected %1$s in %2$s and still searching...
ja_JP: %2$s 中%1$s を検出し、検索中...

en: Detected %1$s in %2$s.
ja_JP: %2$s中%1$sを検出する。

en: Detected Links
ja_JP: すべてのリンク

en: Didn't find anything to delete!
ja_JP: 削除するには何も見つかりませんでした！

en: Dismiss
ja_JP: リンク切れから解除

en: Dismissed
ja_JP: リンク切れから解除されました

en: Dismissed Links
ja_JP: 削除したリンク

en: Displaying %s&#8211;%s of <span class="current-link-count">%s</span>
ja_JP: 表示 %s&#8211;%s of <span class="current-link-count">%s</span>

en: Don't check links where the URL contains any of these words (one per line) :
ja_JP: URLが含まれるリンクをチェックしない(１行に１つ)：

en: Donate $10, $20 or $50!
ja_JP: $10, $20 もしくは $50の寄付！

en: E-mail notifications
ja_JP: メールで通知

en: Edit
ja_JP: 編集

en: Edit CSS
ja_JP: CSSを編集

en: Edit URL
ja_JP: URLを編集

en: Edit comment
ja_JP: コメントを編集

en: Edit this bookmark
ja_JP: このブックマークを編集

en: Edit this item
ja_JP: この項目を編集

en: Edit this link
ja_JP: このリンクを編集

en: Edit this post
ja_JP: この記事を編集

en: Editing is not implemented in the '%s' parser
ja_JP: 編集は、'%s'パーサーでは実装されていません

en: Embedded DailyMotion video
ja_JP: 埋め込まれたDailyMotion動画

en: Embedded GoogleVideo video
ja_JP: 埋め込まれたGoogleVideo動画

en: Embedded Megavideo video
ja_JP: 埋め込まれたMegavideo動画

en: Embedded Vimeo video
ja_JP: 埋め込まれたVimeo動画

en: Embedded YouTube playlist
ja_JP: 埋め込まれたYouTubeプレイリスト

en: Embedded YouTube video
ja_JP: 埋め込まれたYouTube動画

en: Embedded videos can't be edited using Broken Link Checker. Please edit or replace the video in question manually.
ja_JP: 埋め込みビデオは、リンク切れチェッカーを使用して編集することはできません。手動で問題のビデオを編集したり、交換してください。

en: Empty Playlist
ja_JP: プレイリストが空です

en: Enable logging
ja_JP: ログを取る

en: Enter a name for the new custom filter
ja_JP: 新しいカスタムフィルターの名前を入力します。

en: Enter a search string first.
ja_JP: 検索文字列が最初に入力してください。

en: Enter the names of custom fields you want to check (one per line). If a field contains HTML code, prefix its name with <code>html:</code>. For example, <code>html:field_name</code>.
ja_JP: あなたが、チェックしたいカスタムフィールドの名前を入れてください。一行1個ずつ。もし、htmlコードを許容しているフィールドならば、前に<code>html:</code>を付けてください。例：<code>html:field_name</code>

en: Error : All link parsers missing!
ja_JP: エラー: すべてのリンクパーサがなくなっています！

en: Error : link ID not specified
ja_JP: エラー: リンクIDは指定しませんでした。

en: Error : link_id not specified
ja_JP: エラー: link_id が指定されていません

en: Error : link_id or new_url not specified
ja_JP: エラー: link_id または new_url が指定されていません

en: Error: Link URL must not be empty.
ja_JP: エラー：リンクURLは空ではいけません。

en: Every %s hours
ja_JP: %s 時間ごと

en: Example : Lorem ipsum <a %s>broken link</a>, dolor sit amet.
ja_JP: 例: Lorem ipsum<a %s>リンク切れ</a>, dolor sit amet.

en: Example : Lorem ipsum <span %s>removed link</span>, dolor sit amet.
ja_JP: 例: Lorem ipsum<a %s>削除されたリンク</a>, dolor sit amet.

en: Exclusion list
ja_JP: 除外リスト

en: Existing links will be checked this often. New links will usually be checked ASAP.
ja_JP: 既存のリンクは、定期的にチェックされます。新しいリンクは即チェックされます。

en: Failed to create a DB entry for the new URL.
ja_JP: 新しいURLのDBエントリの作成に失敗しました。

en: Failed to delete blogroll link "%s" (%d)
ja_JP: ブログロールのリンク '%s' を削除できませんでした (%d)

en: Failed to delete comment %d
ja_JP: %dのコメントを削除できませんでした。

en: Failed to delete old DB tables. Database error : %s
ja_JP: 古いDBのテーブルの削除に失敗しました。データベースエラー： %s

en: Failed to delete post "%s" (%d)
ja_JP: "%s"(%d)の投稿を削除できませんでした。

en: Failed to delete the meta field '%s' on %s [%d]
ja_JP: メタフィールド%s [%d]の'%s'の削除に失敗しました。

en: Failed to fix %d redirect | Failed to fix %d redirects
ja_JP[0]: %d リダイレクトの修正に失敗しました。
ja_JP[1]: %d リダイレクトの修正に失敗しました。

en: Failed to load link details (%s)
ja_JP: リンクの詳細 (%s) の読み込みに失敗しました

en: Failed to move post "%s" (%d) to the trash
ja_JP: "%s" (%d) の投稿の移動に失敗しました。

en: Failed to remove %d link | Failed to remove %d links
ja_JP[0]: %d リンクを削除できませんでした。
ja_JP[1]: %d リンクを削除できませんでした。

en: Failed to update %d link. | Failed to update %d links.
ja_JP[0]: %dのリンク更新に失敗しました。
ja_JP[1]: %dのリンク更新に失敗しました。

en: Failed to update the meta field '%s' on %s [%d]
ja_JP: メタフィールド%s [%d]を'%s'に更新するのに失敗しました。

en: False positive
ja_JP: 見つかりませんでした

en: Feedback
ja_JP: フィードバック

en: File Blocked
ja_JP: ファイルが壊れています

en: File Locked
ja_JP: ファイルがロックされています

en: File Temporarily Unavailable
ja_JP: ファイルが一時的に使用できません

en: FileServe : %d %s
ja_JP: ふぁいるさーばー: %d %s

en: Filter "%s" created
ja_JP: フィルター %s を作成しました。

en: Filter ID not specified.
ja_JP: フィルタが指定されないIDです。

en: Filter deleted
ja_JP: フィルタを削除

en: Final URL
ja_JP: リダイレクトされたURL

en: Find
ja_JP: 検索

en: Fix redirects
ja_JP: リダイレクトを修正

en: Forced recheck
ja_JP: 再確認

en: Found %d broken link | Found %d broken links
ja_JP[0]: %dのリンクエラーを発見しました
ja_JP[1]: %dのリンクエラーを発見しました

en: General
ja_JP: 一般

en: Go to Broken Links
ja_JP: リンクエラーを見る

en: GoogleVideo Video
ja_JP: GoogleVideo動画

en: HTTP code
ja_JP: HTTP コード

en: HTTP code : %d
ja_JP: HTTP コード : %d

en: Here's a list of the first %d broken links: | Here's a list of the first %d broken links:
ja_JP[0]: %dの壊れたリンクのリスト:
ja_JP[1]: %dの壊れたリンクのリスト:

en: Here's a list of the new broken links:
ja_JP: リンクエラーの一覧　:

en: Hide debug info
ja_JP: デバッグ情報を隠す

en: Hide this link and do not report it again unless its status changes
ja_JP: このリンクを非表示にし、ステータスの変更が無い限りレポートしないようにします。

en: Highlight links broken for at least %s days
ja_JP: 発見してから%s日過ぎたリンクエラーをハイライト表示する

en: However, %d instances couldn't be edited and still point to the old URL.
ja_JP: しかし、 %d のインスタンスは削除できませんでした。

en: However, %d instances couldn't be removed.
ja_JP: しかし、%dのインスタンスは削除できませんでした。

en: I don't know how to edit a '%s' [%d].
ja_JP: 不明なエラーのため、'%s' [%d]を編集することができません。

en: If this value is zero even after several page reloads you have probably encountered a bug.
ja_JP: この値がもししばらくたったあと再読込みしても0だった場合、バグが発生した可能性があります。

en: If you like this plugin, please donate to support development and maintenance!
ja_JP: このプラグインを気に入って頂けたら、開発と保守を支援するために寄付してください！

en: Image
ja_JP: イメージ

en: Installed
ja_JP: インストールされています

en: Instance count
ja_JP: インスタンス数

en: Invalid Playlist
ja_JP: 無効なプレイリスト

en: Invalid Video ID
ja_JP: 無効なVideo ID

en: Invalid search query.
ja_JP: 無効な検索クエリ

en: Leave empty to use the e-mail address specified in Settings &rarr; General.
ja_JP: 設定で指定した電子メールアドレスを使用する場合は空白のままにします → 設定[一般]

en: Link Checker
ja_JP: Broken Link Checker

en: Link Checker Settings
ja_JP: リンクチェッカーの設定

en: Link Text
ja_JP: リンクテキスト

en: Link URL : <a href="%s">%s</a>
ja_JP: リンクのURL : <a href="%s">%s</a>

en: Link checking will be suspended if the average <a href="%s">server load</a> rises above this number. Leave this field blank to disable load limiting.
ja_JP: サーバーの<a href="%s">負荷</a>が設定した数値以上に上昇したら、リンクチェックが中断されます。負荷制限を無効にするには、このフィールドを空白にしておいてください。

en: Link is broken.
ja_JP: リンクエラーです。

en: Link is not valid
ja_JP: リンクが有効ではありません。

en: Link is valid.
ja_JP: リンクは有効です。

en: Link last checked
ja_JP: 最後のリンクチェック

en: Link monitor
ja_JP: リンクモニター

en: Link status
ja_JP: リンクのステータス

en: Link text
ja_JP: リンクテキスト

en: Link text : %s
ja_JP: リンク テキスト: %s

en: Link tweaks
ja_JP: リンクの調整

en: Link type
ja_JP: リンクの種類

en: Link types
ja_JP: リンクの種類

en: Links that take longer than this to load will be marked as broken.
ja_JP: これよりも読み込みに時間がかかったリンクはリンクエラーとマークする

en: Links used in
ja_JP: リンクチェック対象

en: Load limiting only works on Linux-like systems where <code>/proc/loadavg</code> is present and accessible.
ja_JP: 負荷制限が動作し、アクセス可能な '/proc/loadavg' を Linux のようなシステムで動作します。

en: Loading...
ja_JP: 読み込み中...

en: Log
ja_JP: ログ

en: Log file location
ja_JP: ログファイルの場所

en: Logging
ja_JP: ログの保存

en: Look For Links In
ja_JP: リンクチェック対象

en: Look for links in
ja_JP: リンクチェック対象

en: Mark as not broken
ja_JP: リンクエラーでない

en: Max. execution time
ja_JP: 最大実行時間

en: Megavideo Video
ja_JP: Megavideo動画

en: Misc
ja_JP: その他

en: More plugins by Janis Elsts
ja_JP: Janis Elsts作成の他のプラグイン

en: Most likely the connection timed out or the domain doesn't exist.
ja_JP: ドメインが存在しないかサーバーが反応していない可能性があります。

en: Move sources to Trash
ja_JP: ゴミ箱に移動

en: Move this comment to the trash
ja_JP: このコメントをゴミ箱に移動しました。

en: Move this item to the Trash
ja_JP: この項目をゴミ箱に移動

en: MySQL version
ja_JP: MySQLバージョン

en: Never
ja_JP: 決して

en: No URLs in the work queue.
ja_JP: ワークキュー内のURLはありません

en: No broken links found
ja_JP: リンクエラーは見つかりませんでした

en: No broken links found.
ja_JP: リンクを発見しました。

en: No dismissed links found
ja_JP: 削除したリンクは見つかりませんでした

en: No links detected.
ja_JP: リンクの検出。

en: No links found (yet)
ja_JP: リンクは(まだ)見つかっていません

en: No links found for your query
ja_JP: 見つかりませんでした

en: No redirects found
ja_JP: リダイレクトが見つかりませんでした

en: None of the selected links are redirects!
ja_JP: 選択したリンクはリダイレクトではありません。

en: Not Found
ja_JP: 見つかりません

en: Not available
ja_JP: 利用できません

en: Not broken
ja_JP: リンクエラーでない

en: Not checked
ja_JP: チェックされていません。

en: Not installed
ja_JP: インストールされていません

en: Nothing to update
ja_JP: 何も更新してません

en: Notification e-mail address
ja_JP: 通知メールアドレス

en: Off
ja_JP: OFF

en: On
ja_JP: ON

en: On ( %s )
ja_JP: ON ( %s )

en: Once Weekly
ja_JP: 週1回

en: Oops, I can't find the link %d
ja_JP: リンク %d を見つけることができません。

en: Oops, couldn't modify the link!
ja_JP: リンクを変更できませんでした！

en: Oops, the new URL is invalid!
ja_JP: 新しい URL が無効です！

en: PHP version
ja_JP: PHPバージョン

en: Parser '%s' not found.
ja_JP: パーサー '%s' が見つかりません。

en: Playlist Not Found
ja_JP: プレイリストが見つかりません

en: Playlist OK
ja_JP: プレイリストは大丈夫です

en: Playlist Restricted
ja_JP: プレイリスト制限

en: Please activate the plugin separately on each site. Network activation is not supported.
ja_JP: 各サイトで個別にプラグインの設定を有効にしてください。ネットワークの有効化はサポートされていません。

en: Post published on
ja_JP: 投稿を公開

en: Post statuses
ja_JP: リンクチェックする記事のステータス

en: Preview
ja_JP: プレビュー

en: Preview &#8220;%s&#8221;
ja_JP: プレビュー &#8220;%s&#8221;

en: Protocols & APIs
ja_JP: プロトコル＆API

en: RS Server Down
ja_JP: RSサーバーが見つかりません

en: RapidShare API error: %s
ja_JP: RapidShare API エラー: %s

en: Re-check all pages
ja_JP: すべてのページを再確認

en: Recheck
ja_JP: 再確認

en: Redirect URL
ja_JP: リダイレクトURL

en: Redirect count
ja_JP: リダイレクトの回数

en: Redirected Links
ja_JP: リダイレクトリンク

en: Redirects
ja_JP: リダイレクト

en: Redirects may be detected as broken links when open_basedir is on.
ja_JP: ここにある場合リダイレクトリンクエラーとして検出されることがあります。

en: Redirects may be detected as broken links when safe_mode is on.
ja_JP: セーフモードが有効な場合リダイレクトリンクエラーとして検出されることがあります。

en: Regular expression
ja_JP: 正規表現

en: Remove this link from all posts
ja_JP: すべての記事からこのリンクを削除

en: Remove this link from the list of broken links and mark it as valid
ja_JP: リンクエラーのリストから削除する

en: Replace with
ja_JP: 置き換え

en: Replaced %d redirect with a direct link | Replaced %d redirects with direct links
ja_JP[0]: %dのリダイレクトは直接のリンクに変更されました。
ja_JP[1]: %dのリダイレクトは直接のリンクに変更されました。

en: Request timed out.
ja_JP: 要求がタイムアウトしました。

en: Response time
ja_JP: 応答時間

en: Return to WordPress Dashboard
ja_JP: WordPress Dashboardに戻る

en: Run continuously while the Dashboard is open
ja_JP: 継続的にダッシュボードが開いている間実行する

en: Run hourly in the background
ja_JP: バックグラウンドで1時間ごとに実行する

en: Save Changes
ja_JP: 変更を保存

en: Save This Search As a Filter
ja_JP: この検索フィルターとして保存

en: Search
ja_JP: 検索

en: Search Links
ja_JP: リンク検索

en: Search Results
ja_JP: 検索結果

en: Searching your blog for links...
ja_JP: あなたのブログへのリンクを検索しています...

en: Select one or more links to edit.
ja_JP: ひとつまたは複数のリンクを編集することができます。

en: Send authors e-mail notifications about broken links in their posts
ja_JP: 記事内のリンク切れについて、投稿者に電子メール通知を送信

en: Send me e-mail notifications about newly detected broken links
ja_JP: 新たに検出されたリンクエラーに関してメール通知を受ける

en: Server Not Found
ja_JP: サーバーが見つかりません

en: Server load limit
ja_JP: サーバーの負担の制限

en: Settings
ja_JP: 設定

en: Settings saved.
ja_JP: 設定を保存

en: Show debug info
ja_JP: デバッグ情報を表示

en: Show more info about this link
ja_JP: このリンクに関する表示詳細情報をもっと見る

en: Show on screen
ja_JP: 画面に表示する

en: Show the dashboard widget for
ja_JP: ウィジェットのダッシュボードを表示

en: Source
ja_JP: ソース

en: Source : %s
ja_JP: ソース : %s

en: Status
ja_JP: ステータス

en: Stop search engines from following broken links
ja_JP: 検索エンジンがリンクエラーをリンクしたと認識しないようにする<small>リンクエラーに<code>rel=”nofollow”</code>が付きます</small>

en: Suggest alternatives to broken links
ja_JP: リンク切れに代わるものを提案する

en: Table columns
ja_JP: 表の列

en: Thank you for your donation!
ja_JP: 寄付をありがとうございます！

en: The "Nuclear Option". Click this button to make the plugin empty its link database and recheck the entire site from scratch.
ja_JP: これは"危険なオプション"です。リンクデーターベースを空にしてサイト全体を最初から再確認する場合はこのボタンをクリックします。

en: The following error(s) occured :
ja_JP: エラーが発生しました：

en: The following error(s) occurred :
ja_JP: 以下のエラーが発生しました：

en: The link could not be modified.
ja_JP: リンクを変更できませんでした。

en: The plugin doesn't know how to check this type of link.
ja_JP: 未知のリンクの種類です。

en: The plugin failed to remove the link.
ja_JP: プラグインは、リンクを削除できませんでした。

en: The plugin script was terminated while trying to check the link.
ja_JP: リンクを確認しようとしたとき、プラグインかスクリプトが終了しました。

en: The plugin works by periodically launching a background job that parses your posts for links, checks the discovered URLs, and performs other time-consuming tasks. Here you can set for how long, at most, the link monitor may run each time before stopping.
ja_JP: このプラグインは、他の時間のかかるタスクを実行するバックグラウンドジョブを使用して、定期的に起動することで動作します。 ここでは、リンクモニタが停止する前に実行することができる時間を設定することができます。

en: This link can not be edited because it is not used anywhere on this site.
ja_JP: それはこのサイトで使用されていないためこのリンクを編集することはできません。

en: This link has been broken for %s.
ja_JP: %sの間リンクエラー状態です。

en: This link has failed %d time. | This link has failed %d times.
ja_JP[0]: 最終チェック%d時間前
ja_JP[1]: 最終チェック%d時間前

en: This link is not a redirect
ja_JP: このリンクはリダイレクトされていません。

en: This link was manually marked as working by the user.
ja_JP: このリンクは手動での作業としてマークされました。

en: This playlist has no entries or all entries have been deleted.
ja_JP: このプレイリストはエントリがないか、すべてのエントリが削除されています。

en: Timeout
ja_JP: タイムアウト

en: Trash
ja_JP: ゴミ箱

en: Twice a Month
ja_JP: 月2回

en: Undismiss
ja_JP: リンク切れにします

en: Undismiss this link
ja_JP: このリンクをリンク切れから解除する

en: Unknown Error
ja_JP: 不明なエラー

en: Unknown YouTube API response received.
ja_JP: 不明なYouTube APIレスポンスを受信しました。

en: Unlink
ja_JP: リンク解除

en: Unlinking is not implemented in the '%s' parser
ja_JP: '%s'パーサーではリンク解除は実装されていません

en: Update
ja_JP: 更新

en: Update URL
ja_JP: URLを編集

en: Updating bookmark %d failed
ja_JP: ブックマーク%dの更新に失敗しました

en: Updating comment %d failed
ja_JP: %dのコメント更新に失敗しました。

en: Updating post %d failed
ja_JP: ポスト%dが更新できませんでした。

en: Use this URL
ja_JP: このURLを使う

en: Using FileServe API
ja_JP: FileServe APIを使う

en: Using RapidShare API
ja_JP: RapidShare APIを使う

en: Using Snoopy
ja_JP: Snoopyを使用

en: Video Not Found
ja_JP: ビデオが見つかりません

en: Video OK
ja_JP: 動画は大丈夫です。

en: Video Removed
ja_JP: 動画が削除されています

en: Video Restricted
ja_JP: ビデオ制限

en: Video status : %s%s
ja_JP: 動画ステータス : %s%s

en: View
ja_JP: 見る

en: View "%s"
ja_JP: "%s" を見る

en: View &#8220;%s&#8221;
ja_JP: 見る &#8220;%s&#8221;

en: View Broken Links
ja_JP: リンクエラーを見る

en: View broken links
ja_JP: リンクエラーを表示

en: View comment
ja_JP: コメントを見る

en: Vimeo Video
ja_JP: Vimeo動画

en: Wait...
ja_JP: 処理中...

en: Which Links To Check
ja_JP: リンク種類チェック対象

en: You are about to delete the current filter.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
ja_JP: 現在のフィルタを削除しようとしています。 
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
ja_JP: このリンク '%s' 削除しようとしています。
    「OK」で削除、「キャンセル」で中止します。

en: You can see all broken links here:
ja_JP: すべてのリンクエラーを見ることができます:

en: You don't have sufficient privileges to access this information!
ja_JP: この情報にアクセスする権限を持っていません！

en: You have an old version of CURL. Redirect detection may not work properly.
ja_JP: CURLのバージョンが古いため、リダイレクト検出が正しく動作しないことがあります。

en: You must enter a filter name!
ja_JP: フィルター名を入力する必要があります！

en: You must have either CURL or Snoopy installed for the plugin to work!
ja_JP: CURL か Snoopy はプラグイン動作するためにインストールされている必要があります！

en: You're not allowed to do that!
ja_JP: それを行うことが許可されていません！

en: YouTube Playlist
ja_JP: YouTubeプレイリスト

en: YouTube Video
ja_JP: YouTubeの動画

en: [ Network error ]
ja_JP: [ネットワークエラー]

en: [%s] Broken links detected
ja_JP: [%s] リンクエラーの検出

en: [An orphaned link! This is a bug.]
ja_JP: [独立したリンク！ これはバグです]

[ctx: checked how long ago]
en: Checked
ja_JP: チェック

[ctx: current load]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Editor and above
ja_JP: 編集者以上

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Nobody (disables the widget)
ja_JP: 誰も出来ない（ウィジェットの無効）

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d link | %d links
ja_JP[0]: %dリンク
ja_JP[1]: %dリンク

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d unique URL | %d unique URLs
ja_JP[0]: %dリンク検出　ユニークURL
ja_JP[1]: %dリンク検出　ユニークURL

[ctx: inline editor title]
en: Edit Link
ja_JP: リンクを編集

[ctx: inline link editor]
en: Suggestions
ja_JP: 提案

[ctx: inline link editor]
en: Text
ja_JP: リンクテキスト

[ctx: link status]
en: Unknown
ja_JP: 不明

[ctx: link suggestions]
en: Archived page from %s (via the Wayback Machine)
ja_JP: （Wayback Machineを経由して）%sからアーカイブされたページ

[ctx: link suggestions]
en: No suggestions available.
ja_JP: 提案はありません。

[ctx: link suggestions]
en: Searching...
ja_JP: 検索中...

[ctx: link text]
en: (Multiple links)
ja_JP: （マルチリンク）

[ctx: link text]
en: (None)
ja_JP: （無し）

en: links
ja_JP: リンク

[ctx: log file location]
en: Custom
ja_JP: カスタム

[ctx: log file location]
en: Default
ja_JP: デフォルト

[ctx: module name]
en: Basic HTTP
ja_JP: 基本的なHTTP

[ctx: module name]
en: Blogroll items
ja_JP: ブログロール

[ctx: module name]
en: Comments
ja_JP: コメント

[ctx: module name]
en: Custom fields
ja_JP: カスタムフィールド

[ctx: module name]
en: Embedded DailyMotion videos
ja_JP: 埋め込まれたDailyMotionの動画

[ctx: module name]
en: Embedded GoogleVideo videos
ja_JP: 埋め込まれたGoogleVideo動画

[ctx: module name]
en: Embedded Megavideo videos
ja_JP: 埋め込まれたMegavideo動画

[ctx: module name]
en: Embedded Vimeo videos
ja_JP: 埋め込まれたVimeoの動画

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube playlists (old embed code)
ja_JP: 埋め込まれたYouTubeプレイリスト（古いembedコード）

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos
ja_JP: 埋め込まれたYouTubeの動画

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos (old embed code)
ja_JP: 埋め込まれたYouTube動画（古いembedコード）

[ctx: module name]
en: HTML images
ja_JP: HTML画像

[ctx: module name]
en: HTML links
ja_JP: HTMLリンク

[ctx: module name]
en: Pages
ja_JP: ページ

[ctx: module name]
en: Plaintext URLs
ja_JP: プレーンテキストのURL

[ctx: module name]
en: Posts
ja_JP: 投稿

[ctx: settings page]
en: Suggestions
ja_JP: 提案

[ctx: verb]
en: Trash
ja_JP: ゴミ箱
