Broken Link Checker - en to de_CH translation catalogue (371 entries)

en: %2.3f seconds
de_CH: %2.3f sekunde

en: %d "%s" deleted. | %d "%s" deleted.
de_CH[0]: %d "%s" obrisani
de_CH[1]: %d "%s" obrisani

en: %d "%s" moved to the Trash. | %d "%s" moved to the Trash.
de_CH[0]: %d "%s" premešten u korpu za otpatke
de_CH[1]: %d "%s" premešten u korpu za otpatke

en: %d '%s' has been deleted | %d '%s' have been deleted
de_CH[0]: %d '%' je obrisan
de_CH[1]: %d '%' je obrisan

en: %d URL in the work queue | %d URLs in the work queue
de_CH[0]: %d URL u redu za rad
de_CH[1]: %d URL u redu za rad

en: %d blogroll link deleted. | %d blogroll links deleted.
de_CH[0]: %d blogroll link obrisan.
de_CH[1]: %d blogroll link obrisan.

en: %d comment has been deleted. | %d comments have been deleted.
de_CH[0]: Komentar %d je obrisan.
de_CH[1]: Komentar %d je obrisan.

en: %d comment moved to the Trash. | %d comments moved to the Trash.
de_CH[0]: Komentar %d premešten je u korpu za otpatke.
de_CH[1]: Komentar %d premešten je u korpu za otpatke.

en: %d day | %d days
de_CH[0]: %d  dan
de_CH[1]: %d  dan

en: %d day ago | %d days ago
de_CH[0]: pre %d dana
de_CH[1]: pre %d dana

en: %d hour | %d hours
de_CH[0]: %d sat
de_CH[1]: %d sat

en: %d hour ago | %d hours ago
de_CH[0]: pre %d sata
de_CH[1]: pre %d sata

en: %d instances of the link were successfully modified.
de_CH: %d primeri linka uspešno su izmenjeni.

en: %d instances of the link were successfully unlinked.
de_CH: %d primeri linka uspešno su odvojeni

en: %d item was skipped because it can't be moved to the Trash. You need to delete it manually. | %d items were skipped because they can't be moved to the Trash. You need to delete them manually.
de_CH[0]: %d jedinica je preskočena jer ne može da se prebaci u kantu za otpatke. Morate je ručno obrisati.
de_CH[1]: %d jedinica je preskočena jer ne može da se prebaci u kantu za otpatke. Morate je ručno obrisati.

en: %d link marked as not broken | %d links marked as not broken
de_CH[0]: %d link označen kao neprekinut
de_CH[1]: %d link označen kao neprekinut

en: %d link removed | %d links removed
de_CH[0]: %d link je uklonjen
de_CH[1]: %d link je uklonjen

en: %d link scheduled for rechecking | %d links scheduled for rechecking
de_CH[0]: %d link planiran za ponovnu proveru
de_CH[1]: %d link planiran za ponovnu proveru

en: %d link updated. | %d links updated.
de_CH[0]: %d link ažuriran
de_CH[1]: %d link ažuriran

en: %d minute | %d minutes
de_CH[0]: %d minuta
de_CH[1]: %d minuta

en: %d minute ago | %d minutes ago
de_CH[0]: pre %d minuta
de_CH[1]: pre %d minuta

en: %d month | %d months
de_CH[0]: %d mesec
de_CH[1]: %d mesec

en: %d month ago | %d months ago
de_CH[0]: pre %d meseci
de_CH[1]: pre %d meseci

en: %d page deleted. | %d pages deleted.
de_CH[0]: stranica %d obrisana
de_CH[1]: stranica %d obrisana

en: %d page moved to the Trash. | %d pages moved to the Trash.
de_CH[0]: %d stranica premeštena u korpu za otpatke
de_CH[1]: %d stranica premeštena u korpu za otpatke

en: %d post deleted. | %d posts deleted.
de_CH[0]: %d post obrisan
de_CH[1]: %d post obrisan

en: %d post moved to the Trash. | %d posts moved to the Trash.
de_CH[0]: %d post premešten u korpu za otpatke
de_CH[1]: %d post premešten u korpu za otpatke

en: %d second | %d seconds
de_CH[0]: %d sekunda
de_CH[1]: %d sekunda

en: %d second ago | %d seconds ago
de_CH[0]: pre %d sekundi
de_CH[1]: pre %d sekundi

en: %s seconds
de_CH: %s sekundi

en: (No response)
de_CH: (Nema odgovora)

en: API Error
de_CH: API greška

en: Advanced
de_CH: Napredni

en: All
de_CH: Svi

en: An unexpected error occured!
de_CH: Pojavila se neočekivana greška!

en: An unexpected error occurred!
de_CH: Pojavila se neočekivana greška!

en: Any
de_CH: Bilo koja

en: Apply
de_CH: Primeni

en: Apply custom formatting to broken links
de_CH: Primeni prilagođeno formatiranje na prekinute linkove

en: Apply custom formatting to removed links
de_CH: Primeni prilagođeno formatiranje na uklonjene linkove.

en: Are you sure you want to delete all posts, bookmarks or other items that contain any of the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
de_CH: Jeste li sigurni da želite da obrišete sve post-ove, oznake i druge stavke koje sadrže odabrane linkove? Ova aktivnost ne može se poništiti. Kliknite na .
    'Cancel' da biste zaustavili aktivnost, 'OK' da biste ih obrisali.

en: Are you sure you want to remove the selected links? This action can't be undone.
    'Cancel' to stop, 'OK' to remove
de_CH: Jeste li sigurni da želite da uklonite odabrane linkove? Ova aktivnost ne može se poništiti. Kliknite na .
    'Cancel' da biste zaustavili aktivnost, 'OK' da biste uklonili linkove.

en: Automatically expand the widget if broken links have been detected
de_CH: Automatski razvija widget ako su otkriveni prekinuti linkovi.

en: Bookmark
de_CH: Oznaka

en: Broken
de_CH: Prekinut

en: Broken Link Checker Options
de_CH: Opcije za Broken Link Checker

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link in your posts. | Broken Link Checker has detected %d new broken links in your posts.
de_CH[0]: Broken Link Checker otkrio je %d  prekinutih linkova u vašem post-u
de_CH[1]: Broken Link Checker otkrio je %d  prekinutih linkova u vašem post-u

en: Broken Link Checker has detected %d new broken link on your site. | Broken Link Checker has detected %d new broken links on your site.
de_CH[0]: Broken Link Checker otkrio je %d novi prekinuti link na vašem site-u
de_CH[1]: Broken Link Checker otkrio je %d novi prekinuti link na vašem site-u

en: Broken Link Checker installation failed. Try deactivating and then reactivating the plugin.
de_CH: Broken Link Checker nije instaliran. Pokušajte da deaktivirate i da ponovo aktivirate plugin.

en: Broken Links
de_CH: Prekinuti linkovi

en: Broken for
de_CH: Prekinut već

en: Bulk Actions
de_CH: Grupne akcije

en: Bulk Edit URLs
de_CH: Grupno uređivanje URL-a

en: CURL version
de_CH: CURL verzija

en: Can't move comment %d to the trash
de_CH: Komentar %d ne može da se prebaci u korpu za otpatke.

en: Can't move post "%s" (%d) to the trash because the trash feature is disabled
de_CH: Post "%s" (%d) ne može se prebaciti u korpu za otpatke jer je funkcija korpe za otpatke deaktivirana.

en: Cancel
de_CH: Pretraži linkove

en: Case sensitive
de_CH: Velika i mala slova

en: Check each link
de_CH: Proveri svaki link

en: Check links using
de_CH: Proveri linkove koristeći:

en: Checks your blog for broken links and missing images and notifies you on the dashboard if any are found.
de_CH: Proverava prekinute linkove i slike koje nedostaju u vašem blogu i obaveštava vas na kontrolnoj tabli ako ih pronađe.

en: Click "Save Changes" to update example output.
de_CH: Kliknite na "Save Changes" da biste ažurirali izlaz primera.

en: Color-code status codes
de_CH: Kodovi statusa prema boji koda

en: Comment
de_CH: Komentar

en: Compact View
de_CH: Kompaktan pregled

en: Complete site recheck started.
de_CH: Započeta kompletna provera

en: Configure
de_CH: Konfiguriši

en: Connection Failed
de_CH: Konekcija neuspešna

en: Container %s[%d] not found
de_CH: Kontejner %s[%d] nije pronađen

en: Container type '%s' not recognized
de_CH: Nije prepoznata vrsta kontejnera  '%s'

en: Couldn't delete the link's database record
de_CH: Nije moguće izbrisati zapis linka iz baze podataka.

en: Couldn't modify link %d
de_CH: Link %d nije se mogao modifikovati

en: Current load : %s
de_CH: Trenutno opterećenje %s

en: Custom field
de_CH: Prilagodi polje

en: DailyMotion Video
de_CH: DailyMotion video

en: Database error : %s
de_CH: Greška baze podataka %s

en: Delete
de_CH: Obriši

en: Delete Permanently
de_CH: Obriši trajno

en: Delete This Filter
de_CH: Obriši ovaj filter

en: Delete sources
de_CH: Obriši izvore

en: Delete this item permanently
de_CH: Trajno obrišite ovu jedinicu

en: Detailed View
de_CH: Detaljan pregled

en: Details
de_CH: Detalji

en: Detected %1$s in %2$s and still searching...
de_CH: Pronađeno  %1$s u %2$s i još tražimo...

en: Detected %1$s in %2$s.
de_CH: Pronađeno  %1$s u %2$s.

en: Detected Links
de_CH: Detektovani linkovi

en: Didn't find anything to delete!
de_CH: Nije pronađeno ništa za brisanje!

en: Dismiss
de_CH: Odbaci

en: Dismissed
de_CH: Odbačen

en: Dismissed Links
de_CH: Odbačeni linkovi

en: Displaying %s&#8211;%s of <span class="current-link-count">%s</span>
de_CH: Prikazivanje %s&#8211;%s <span class="current-link-count">%s</span>

en: Don't check links where the URL contains any of these words (one per line) :
de_CH: Ne proveravaj linkove čiji URL sadrži neke od navedenih reči (po jednu u svakom redu):

en: Donate $10, $20 or $50!
de_CH: Donirajte $10, $20 ili $50!

en: E-mail notifications
de_CH: Obaveštenja putem mail-a

en: Edit
de_CH: Uredi

en: Edit CSS
de_CH: Uredi CSS

en: Edit URL
de_CH: Uredi URL

en: Edit comment
de_CH: Uredi komentar

en: Edit this bookmark
de_CH: Uredi ovu oznaku

en: Edit this item
de_CH: Uredi ovu jedinicu

en: Edit this link
de_CH: Uredi ovaj link

en: Edit this post
de_CH: Uredi ovaj post

en: Editing is not implemented in the '%s' parser
de_CH: Uređivanje nije implementirano u '%s'  parser

en: Embedded DailyMotion video
de_CH: Ubačeni DailyMotion video

en: Embedded GoogleVideo video
de_CH: Ubačeni GoogleVideo video

en: Embedded Megavideo video
de_CH: Ubačeni Megavideo Video

en: Embedded Vimeo video
de_CH: Ubačeni Vimeo video

en: Embedded YouTube playlist
de_CH: Ubačena YouTube lista pesama

en: Embedded YouTube video
de_CH:  Ubačen YouTube video

en: Embedded videos can't be edited using Broken Link Checker. Please edit or replace the video in question manually.
de_CH: Broken Link Checker ne može urediti ubačeni video. Uredite ili zamenite dati video ručno.

en: Empty Playlist
de_CH: Isprazni listu pesama

en: Enter a name for the new custom filter
de_CH: Unesi ime za novi prilagođeni filter

en: Enter a search string first.
de_CH: Prvo unesite niz za pretragu

en: Enter the names of custom fields you want to check (one per line). If a field contains HTML code, prefix its name with <code>html:</code>. For example, <code>html:field_name</code>.
de_CH: Unesite nazive prilagođenih polja koje želite da proverite (po jedno polje u svakom redu). Ako polje sadrži HTML kod, pre naziva navedite prefiks <code>html:</code>. Na primer, <code>html:field_name</code>.

en: Error : All link parsers missing!
de_CH: Greška: nedostaju svi parseri linka

en: Error : link ID not specified
de_CH: Greška: ID linka nije naveden

en: Error : link_id not specified
de_CH: Greška: id_linka nije naveden

en: Error : link_id or new_url not specified
de_CH: Greška: id_linka ili novi_url nije naveden

en: Error: Link URL must not be empty.
de_CH: Greška: URL linka ne sme biti prazan.

en: Every %s hours
de_CH: Svakih %s sata

en: Example : Lorem ipsum <a %s>broken link</a>, dolor sit amet.
de_CH: Primer: Lorem ipsum <a %s>prekinuti link</a>, dolor sit amet.

en: Example : Lorem ipsum <span %s>removed link</span>, dolor sit amet.
de_CH: Primer: Lorem ipsum <span %s>uklonjen link</span>, dolor sit amet.

en: Exclusion list
de_CH: Lista isključenja

en: Existing links will be checked this often. New links will usually be checked ASAP.
de_CH: Postojeći linkovi biće proveravani u ovim vremenskim intervalima.

en: Failed to create a DB entry for the new URL.
de_CH: Novi unos u bazu podataka za novi URL nije kreiran.

en: Failed to delete blogroll link "%s" (%d)
de_CH: Neuspešno brisanje blogroll linka "%s" (%d).

en: Failed to delete comment %d
de_CH: Neuspešno brisanje %d komentara

en: Failed to delete old DB tables. Database error : %s
de_CH: Neuspešno brisanje tabela stare baze podataka. Greška baze podataka: %s

en: Failed to delete post "%s" (%d)
de_CH: Neuspešno brisanje post-a  "%s" (%d)

en: Failed to delete the meta field '%s' on %s [%d]
de_CH: Meta-polje '%s' na % [%d] nije obrisano

en: Failed to fix %d redirect | Failed to fix %d redirects
de_CH[0]: Nije uspela popravka %d preusmeravanja
de_CH[1]: Nije uspela popravka %d preusmeravanja

en: Failed to load link details (%s)
de_CH: Detalji linka nisu učitani (%s)

en: Failed to move post "%s" (%d) to the trash
de_CH: Neuspelo premeštanje post-a "%s" (%d) u kantu za otpatke

en: Failed to remove %d link | Failed to remove %d links
de_CH[0]: Neuspešno uklanjanje %d linka
de_CH[1]: Neuspešno uklanjanje %d linka

en: Failed to update %d link. | Failed to update %d links.
de_CH[0]: Nije uspelo ažuriranje %d linka
de_CH[1]: Nije uspelo ažuriranje %d linka

en: Failed to update the meta field '%s' on %s [%d]
de_CH: Meta-polje '%s'  na % [%d] nije ažurirano

en: False positive
de_CH: Lažno pozitivan

en: Feedback
de_CH: Povratne informacije

en: File Blocked
de_CH: Datoteka blokirana

en: File Locked
de_CH: Datoteka zaključana

en: File Temporarily Unavailable
de_CH: Datoteka trenutno nije dostupna

en: Filter "%s" created
de_CH: Kreiran je"%s"  filter.

en: Filter ID not specified.
de_CH: ID filtera nije naveden.

en: Filter deleted
de_CH: Filter je obrisan

en: Final URL
de_CH: Konačni url

en: Find
de_CH: Nađi

en: Fix redirects
de_CH: Popravi preusmeravanja

en: Forced recheck
de_CH: Nasilna ponovna provera

en: Found %d broken link | Found %d broken links
de_CH[0]: Nađen %d prekinuti link.
de_CH[1]: Nađen %d prekinuti link.

en: General
de_CH: Opšti

en: Go to Broken Links
de_CH: Idi na prekinute linkove

en: HTTP code
de_CH: HTTP kod

en: HTTP code : %d
de_CH: HTTP kod: %d

en: Here's a list of the first %d broken links: | Here's a list of the first %d broken links:
de_CH[0]: Ovde je spisak prvih %d prekinutih linkova
de_CH[1]: Ovde je spisak prvih %d prekinutih linkova

en: Here's a list of the new broken links:
de_CH: Ovde je spisak novih prekinutih linkova

en: Hide debug info
de_CH: Sakrij informacije o otklanjanju greške

en: Hide this link and do not report it again unless its status changes
de_CH: Sakrij ovaj link i ne šalji obaveštenja, osim ako mu se ne promeni status

en: Highlight links broken for at least %s days
de_CH: Markiraj linkove prekinute najmanje %s dana

en: However, %d instances couldn't be edited and still point to the old URL.
de_CH: Ipak, %d primeri nisu mogli biti izmenjeni i još pokazuju stari URL.

en: However, %d instances couldn't be removed.
de_CH: Međutim, %d  primeri nisu mogli biti uklonjeni.

en: I don't know how to edit a '%s' [%d].
de_CH: Ne znam kako da uredim '%s' [%d]

en: If this value is zero even after several page reloads you have probably encountered a bug.
de_CH: Ako je ova vrednost podešena na nulu, posle nekoliko ponovnih učitavanja stranice, verovatno ste naišli na grešku.

en: If you like this plugin, please donate to support development and maintenance!
de_CH: Ako vam se dopada ovaj plugin, molimo vas da donirate novac da biste podržali razvoj i održavanje!

en: Image
de_CH: Slika

en: Installed
de_CH: Instalirana

en: Instance count
de_CH: Navedi obračun

en: Invalid Playlist
de_CH: Nevažeća lista pesama

en: Invalid Video ID
de_CH: Nevažeći ID videa

en: Invalid search query.
de_CH: Nevažeći upit za pretragu.

en: Leave empty to use the e-mail address specified in Settings &rarr; General.
de_CH: Ostavite prazno da biste koristili mail adrese navedene u Postavkama &rarr-u, Opšte

en: Link Checker Settings
de_CH: Postavke za Link Checker

en: Link Text
de_CH: Tekst linka

en: Link URL : <a href="%s">%s</a>
de_CH: URL linka: <a href="%s">%s</a>

en: Link checking will be suspended if the average <a href="%s">server load</a> rises above this number. Leave this field blank to disable load limiting.
de_CH: Provera linka biće obustavljena ako prosečno <a href="%s">opterećenje servera </a> premaši ovaj broj. Ostavite ovo polje prazno da biste deaktivirali ograničenje opterećenja.

en: Link is broken.
de_CH: Link je prekinut.

en: Link is not valid
de_CH: Link nije važeći.

en: Link is valid.
de_CH: Link je validan.

en: Link last checked
de_CH: Link poslednji put proveren

en: Link monitor
de_CH: Monitor linka

en: Link status
de_CH: Status linka

en: Link text
de_CH: Tekst linka

en: Link text : %s
de_CH: Teks linka: %s

en: Link tweaks
de_CH: Prekidi linka

en: Link type
de_CH: Vrsta linka

en: Link types
de_CH: Vrste linkova

en: Links that take longer than this to load will be marked as broken.
de_CH: Linkovi kojima za učitavanje treba više vremena od navedenog biće označeni kao prekinuti

en: Links used in
de_CH: Linkovi upotrebljeni u

en: Load limiting only works on Linux-like systems where <code>/proc/loadavg</code> is present and accessible.
de_CH: Ograničenje opterećenja radi samo na sistemima kao što je Linux gde je <code>/proc/loadavg</code> prisutan i pristupačan

en: Loading...
de_CH: Učitavanje...

en: Log
de_CH: Prijavite

en: Look For Links In
de_CH: Potraži linkove na

en: Look for links in
de_CH: Potraži linkove na

en: Mark as not broken
de_CH: Označi kao neprekinut

en: Max. execution time
de_CH: Maksimalno vreme izvođenja

en: Misc
de_CH: Razno

en: More plugins by Janis Elsts
de_CH: Više plugin-a od Janis Elsts

en: Most likely the connection timed out or the domain doesn't exist.
de_CH: Najverovatnije je konekcija istekla ili domen ne postoji.

en: Move sources to Trash
de_CH: Premesti izvore u korpu za otpatke

en: Move this comment to the trash
de_CH: Prebaci ovaj komentar u korpu za otpatke

en: Move this item to the Trash
de_CH: Prebaci jedinicu u korpu za otpatke

en: MySQL version
de_CH: MySQL verzija

en: Never
de_CH: Nikad

en: No URLs in the work queue.
de_CH: Nema URL-a u redu za rad

en: No broken links found
de_CH: Nije pronađen prekinut link

en: No broken links found.
de_CH: Nisu pronađeni prekinuti linkovi

en: No dismissed links found
de_CH: Nisu pronađeni odbačeni linkovi

en: No links detected.
de_CH: Nema pronađenih linkova.

en: No links found (yet)
de_CH: Nisu pronađeni linkovi (još)

en: No links found for your query
de_CH: Za vašu pretragu nisu pronađeni linkovi

en: No redirects found
de_CH: Preusmeravanja nisu pronađena

en: None of the selected links are redirects!
de_CH: Nijedan od odabranih linkova nije za preusmeravanje!

en: Not Found
de_CH: Nije pronađen

en: Not available
de_CH: Nije raspoloživo

en: Not broken
de_CH: Nije prekinut

en: Not checked
de_CH: Nije proveren

en: Not installed
de_CH: Nije instalirana

en: Nothing to update
de_CH: Nema ničega za ažuriranje

en: Notification e-mail address
de_CH: Mail adrese za obaveštenja

en: Off
de_CH: Isključen

en: On
de_CH: Uključen

en: On ( %s )
de_CH: Uključen (%s)

en: Once Weekly
de_CH: Jednom nedeljno

en: Oops, I can't find the link %d
de_CH: Ups, ne mogu da nađem link %d

en: Oops, couldn't modify the link!
de_CH: Ups, link nije mogao da se izmeni!

en: Oops, the new URL is invalid!
de_CH: Ups, novi URL je nevažeči!

en: PHP version
de_CH: PHP verzija

en: Parser '%s' not found.
de_CH: Parser '%s' nije pronađen

en: Playlist Not Found
de_CH: Lista pesama nije pronađena

en: Playlist OK
de_CH: Lista pesama je OK

en: Playlist Restricted
de_CH: Lista pesama ograničena

en: Post published on
de_CH: Post objavljen na

en: Post statuses
de_CH: Statusi posta

en: Preview
de_CH: Pregledaj

en: Preview &#8220;%s&#8221;
de_CH: Pregledaj &#8220;%s&#8221;

en: Protocols & APIs
de_CH: Protokoli i programski interfejsi

en: RS Server Down
de_CH: RS Server ne radi

en: RapidShare : %s
de_CH: RapidShare: %s

en: RapidShare API error: %s
de_CH: RapidShare API greška: %s

en: Re-check all pages
de_CH: Ponovo proveri sve stranice

en: Recheck
de_CH: Ponovo proveri

en: Redirect URL
de_CH: Preusmeri URL

en: Redirect count
de_CH: Preusmeri obračun

en: Redirected Links
de_CH: Preusmereni linkovi

en: Redirects
de_CH: Preusmeravanja

en: Redirects may be detected as broken links when open_basedir is on.
de_CH: Preusmeravanja mogu biti detektovana kao prekinuti linkovi kad je uključena opcija ‘open_basedir’.

en: Redirects may be detected as broken links when safe_mode is on.
de_CH: Preusmeravanja mogu biti detektovana kao prekinuti linkovi kad je uključen ‘safe_mode’.

en: Regular expression
de_CH: Regularan izraz

en: Remove this link from all posts
de_CH: Ukloni link iz svih post-ova

en: Remove this link from the list of broken links and mark it as valid
de_CH: Ukloni ovaj link sa spiska prekinutih linkova i označi ga kao važeći

en: Replace with
de_CH: Zameni sa

en: Replaced %d redirect with a direct link | Replaced %d redirects with direct links
de_CH[0]: Zamenjeni %d preusmeri direktnim linkom.
de_CH[1]: Zamenjeni %d preusmeri direktnim linkom.

en: Request timed out.
de_CH: Zahtev je istekao.

en: Response time
de_CH: Vreme odgovora

en: Return to WordPress Dashboard
de_CH: Vrati se na WordPress komandnu tablu

en: Run continuously while the Dashboard is open
de_CH: Pokreni istovremeno kad je otvorena komandna tabla

en: Run hourly in the background
de_CH: Pokreni u pozadini, na svakih sat vremena

en: Save Changes
de_CH: Sačuvaj izmene

en: Save This Search As a Filter
de_CH: Saćuvaj ovu pretragu kao filter

en: Search
de_CH: Traži

en: Search Links
de_CH: Pretraži linkove

en: Search Results
de_CH: Rezultati pretrage

en: Searching your blog for links...
de_CH: Pretraživanje vašeg blog-a u potrazi za linkovima...

en: Select one or more links to edit.
de_CH: Odaberite jedan link ili više linkova za uređivanje.

en: Send authors e-mail notifications about broken links in their posts
de_CH: Pošalji autorima obaveštenja putem mail-a o prekinutim linkovima u njihovim postovima

en: Send me e-mail notifications about newly detected broken links
de_CH: Pošalji mi obaveštenja putem mail-a o novootkrivenim prekinutim linkovima

en: Server Not Found
de_CH: Server nije pronađen

en: Server load limit
de_CH: Ograničenje opterećenja servera

en: Settings
de_CH: Postavke

en: Settings saved.
de_CH: Postavke sačuvane

en: Show debug info
de_CH: Prikaži informacije za otklanjanje grešaka

en: Show more info about this link
de_CH: Prikažite više podataka o ovom linku

en: Show on screen
de_CH: Prikaži na ekranu

en: Show the dashboard widget for
de_CH: Prikaži widget komandne table za

en: Source
de_CH: Izvor

en: Source : %s
de_CH: Izvor: %s

en: Stop search engines from following broken links
de_CH: Zaustavi pretraživač u praćenju prekinutih linkova

en: Suggest alternatives to broken links
de_CH: Predloži alternative za prekinute linkove

en: Table columns
de_CH: Kolone u tabeli

en: Thank you for your donation!
de_CH: Hvala vam za donaciju!

en: The "Nuclear Option". Click this button to make the plugin empty its link database and recheck the entire site from scratch.
de_CH: Kliknite na taster "Nuclear Option" da bi plugin ispraznio svoju bazu podataka i ponovo proverio da li na celom site-u ima ogrebotina.

en: The following error(s) occured :
de_CH: Pojavila se sledeća greška:

en: The following error(s) occurred :
de_CH: Pojavila se sledeća greška:

en: The link could not be modified.
de_CH: Link se nije mogao modifikovati.

en: The plugin doesn't know how to check this type of link.
de_CH: Plugin ne zna kako da proveri ovu vrstu linka.

en: The plugin failed to remove the link.
de_CH: Plugin nije mogao da ukloni link.

en: The plugin script was terminated while trying to check the link.
de_CH: Skripte plugin-a obustavljene su dok pokušavamo da proverimo link.

en: The plugin works by periodically launching a background job that parses your posts for links, checks the discovered URLs, and performs other time-consuming tasks. Here you can set for how long, at most, the link monitor may run each time before stopping.
de_CH: Plugin funkcioniše periodično pokrećući pozadinski zadatak koji analizira vaše post-ove u potrazi za linkovima, proverava otkrivene URL-e i izvodi druge zadatke koji zahtevaju vreme. Ovde možete podesiti koliko (najviše) vremena monitor linka može da radi pre nego što se zaustavi.

en: This link can not be edited because it is not used anywhere on this site.
de_CH: Link ne može da se uredi jer se ne koristi nigde na datom site-u.

en: This link has been broken for %s.
de_CH: Ovaj link je prekinut %s.

en: This link has failed %d time. | This link has failed %d times.
de_CH[0]: Ovaj link je %d put neuspešan.
de_CH[1]: Ovaj link je %d put neuspešan.

en: This link is not a redirect
de_CH: Ovaj link nije za preusmeravanje

en: This link was manually marked as working by the user.
de_CH: Korisnik je ručno označio ovaj link kao aktivan.

en: This playlist has no entries or all entries have been deleted.
de_CH: Ova lista pesama nema unose ili su svi unosi obrisani.

en: Timeout
de_CH: Pauza

en: Trash
de_CH: Korpa za otpatke

en: Twice a Month
de_CH: Dva puta mesečno

en: Undismiss
de_CH: Poništi odbacivanje

en: Undismiss this link
de_CH: Poništi odbacivanje linka

en: Unknown Error
de_CH: Nepoznata greška

en: Unknown YouTube API response received.
de_CH: Primljen nepoznat API odgovor od You Tube-a

en: Unlink
de_CH: Odvoji

en: Unlinking is not implemented in the '%s' parser
de_CH: Odvajanje  nije implementirano u'%s' parser

en: Update
de_CH: Ažuriraj

en: Update URL
de_CH: Ažuriraj URL

en: Updating bookmark %d failed
de_CH: Ažuriranje %d oznake neuspešno.

en: Updating comment %d failed
de_CH: Neuspelo ažuriranje %d komentara

en: Updating post %d failed
de_CH: Neuspešno ažuriranje %d  post-a

en: Use this URL
de_CH: Upotrebi ovaj URL

en: Using FileServe API
de_CH: Koristi FileServe API

en: Using RapidShare API
de_CH: Koristi RapidShare API

en: Using Snoopy
de_CH: Koristi Snoopy

en: Video Not Found
de_CH: Video nije pronađen

en: Video Removed
de_CH: Video je uklonjen

en: Video Restricted
de_CH: Video ograničen

en: Video status : %s%s
de_CH: Status videa %s%s

en: View
de_CH: Izgled

en: View "%s"
de_CH: Vidi  "%s"

en: View &#8220;%s&#8221;
de_CH: Vidi &#8220;%s&#8221;

en: View Broken Links
de_CH: Pregledaj prekinute linkove

en: View broken links
de_CH: Vidi prekinute linkove

en: View comment
de_CH: Vidi komentar

en: Wait...
de_CH: Sačekajte...

en: Which Links To Check
de_CH: Koje linkove treba proveriti

en: You are about to delete the current filter.
    'Cancel' to stop, 'OK' to delete
de_CH: Pripremate se da obrišete postojeći filter. Kliknite na .
    'Cancel' da biste zaustavili aktivnost, 'OK' da biste ga obrisali.

en: You are about to delete this link '%s'
      'Cancel' to stop, 'OK' to delete.
de_CH: Pripremate se da obrišete ovaj link %s'
    . Kliknite na 'Cancel' da obustavite ovu aktivnost ili na 'OK' da je obrišete.

en: You can see all broken links here:
de_CH: Ovde možete videti sve prekinute linkove

en: You don't have sufficient privileges to access this information!
de_CH: Nemate odgovarajuće dozvole za pristup ovim informacijama!

en: You have an old version of CURL. Redirect detection may not work properly.
de_CH: Imate staru verziju CURL-a. Detekcija preusmeravanja  možda neće ispravno raditi.

en: You must enter a filter name!
de_CH: Morate uneti naziv filtera!

en: You must have either CURL or Snoopy installed for the plugin to work!
de_CH: Morate imati instaliran CURL ili Snoopy da bi ovaj plugin radio!

en: You're not allowed to do that!
de_CH: Nemate dozvolu za tu aktivnost!

en: YouTube Playlist
de_CH: YouTube lista pesama

en: [ Network error ]
de_CH: [ Greška u mreži ]

en: [%s] Broken links detected
de_CH: Otkriveno [%s] prekinutih linkova

en: [An orphaned link! This is a bug.]
de_CH: [Napušteni link.To je greška.]

[ctx: checked how long ago]
en: Checked
de_CH: Proveren

[ctx: current load]
en: Unknown
de_CH: Nepoznat

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Administrator
de_CH: Administratora

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Editor and above
de_CH: Urednika i višu poziciju

[ctx: dashboard widget visibility]
en: Nobody (disables the widget)
de_CH: Nikoga (deaktivira widget)

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d link | %d links
de_CH[0]: %d link
de_CH[1]: % link% link%d link

[ctx: for the "Detected X unique URLs in Y links" message]
en: %d unique URL | %d unique URLs
de_CH[0]: %d jedinstveni URL
de_CH[1]: %d jedinstveni URL

[ctx: inline editor title]
en: Edit Link
de_CH: Uredi link

[ctx: inline link editor]
en: Suggestions
de_CH: Predlozi

[ctx: inline link editor]
en: Text
de_CH: Tekst

[ctx: link status]
en: Unknown
de_CH: Nepoznat

[ctx: link suggestions]
en: Archived page from %s (via the Wayback Machine)
de_CH: Stranica arhivirana %s (pomoću Wayback Machine).

[ctx: link suggestions]
en: No suggestions available.
de_CH: Nema raspoloživih predloga.

[ctx: link suggestions]
en: Searching...
de_CH: Tražim...

[ctx: link text]
en: (Multiple links)
de_CH: (Višestruki linkovi)

[ctx: link text]
en: (None)
de_CH: (Nijedan)

en: links
de_CH: linkovi

[ctx: module name]
en: Basic HTTP
de_CH: Osnovni HTTP

[ctx: module name]
en: Blogroll items
de_CH: Blogroll stavke

[ctx: module name]
en: Comments
de_CH: Komentari

[ctx: module name]
en: Custom fields
de_CH: Prilagodi polja

[ctx: module name]
en: Embedded DailyMotion videos
de_CH: Ubačeni DailyMotion video-snimci

[ctx: module name]
en: Embedded GoogleVideo videos
de_CH: Ubačeni GoogleVideo video-snimci

[ctx: module name]
en: Embedded Megavideo videos
de_CH: Ubačeni Megavideo video-snimci

[ctx: module name]
en: Embedded Vimeo videos
de_CH: Ubačeni Vimeo video-snimci

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube playlists (old embed code)
de_CH: Ubačene YouTube liste pesama (stari ugrađeni kod)

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos
de_CH: Ubačeni YouTube video-snimci

[ctx: module name]
en: Embedded YouTube videos (old embed code)
de_CH: Ubačeni YouTube video-snimci (stari ugrađeni kod)

[ctx: module name]
en: HTML images
de_CH: HTML slike

[ctx: module name]
en: HTML links
de_CH: HTML linkovi

[ctx: module name]
en: Pages
de_CH: Stranice

[ctx: module name]
en: Plaintext URLs
de_CH: Plaintext URL

[ctx: module name]
en: Posts
de_CH: Post-ovi

[ctx: module name]
en: Smart YouTube httpv:// URLs
de_CH: Smart YouTube httpv:// URL

[ctx: settings page]
en: Suggestions
de_CH: Predlozi

[ctx: verb]
en: Trash
de_CH: Korpa za otpatke
